Organik Sertifikalı Kuru Gün Kurusu Kayısı Dökme 500 Gr | Organik Kuru Meyveler | KURU MEYVE ATIŞTIRMALIK | Organik Ürünler Alışveriş Sitesi - 0549 3300 365 - 0232 3300 365
Stok Kodu:  868380860001095

Organik Sertifikalı Kuru Gün Kurusu Kayısı Dökme 500 Gr

365organik Sertifikalı Organik Ürünler

280,00 TL (KDV Dahil)
ad.
Sepete Ekle

Orgibite Organik Kuru Gün Kurusu Kayısı 

 

ORGANİK SERTİFİKALI KURU KAYISI.

Tarım zehiri kalıntısı, GDO, koruyucu kimyasal ve karkı maddesi içermez.

En iyi kalibre, ihracata gönderilen en kaliteli organik sertifikalı kayısılardır.

Kuru Kayısı Nasıl Elde Edilir?

Kuru kayısı, herhangi bir kimyasal katkı malzemesi kullanılmadan tamamen güneş altında ve doğal yöntemlerle yapılır. Bu işlem sonucunda elde edilen ürüne gün kurusu kayısı adı verilir. 
Gün kurusu rengi çoğunlukla koyu kırmızı ile kahverengi arası bir tondadır. Kullanılan kurutma yöntemleri, ortaya çıkacak ürünün rengi ve lezzeti dışındaki hiçbir özelliğini etkilemez.

Vegan ve vejetaryen beslenmeye tamamen uygun olan kuru kayısı ve gün kurusu yemişleri, başta şeker ve tuz olmak üzere hiçbir ilave katkı maddesi olmadan üretilir. 
Lezzetli, sağlıklı ve çok yönlü bir atıştırmalık olarak sofralar ve gıda üretiminde oldukça talep gören kuru kayısı ürünleri, en sevilen kuru meyveler arasında yer alır.

Organik kuru kayısı yetiştiriciliğinin gübreleme ve hastalık-zararlıları önleme uygulamalarının yanı sıra, seçilen ekim alanı, çeşit seçimi, fidanın kalitesi, terbiye sistemi seçimi, budama tekniği, toprak işleme, sulama ve hasat gibi konular da en az bu uygulamalar kadar büyük önem taşıyan kültürel işlemlerdir.


Kuru Kayısının Faydaları

İçerisinde barındırdığı beta-karoten ile etkili bir antioksidandır.
A vitamini kaynağıdır. Bu sayede, görme, üreme, cilt sağlığı ve bağışıklık sisteminin korunmasına katkı sağlar. Ayrıca egzema tedavisi için de etkilidir.
Yaş kayısının aksine, kuru kayısı, suyunu çekmiş olduğundan içerisinde şeker bulunmaz.
Glisemiks indeks değeri son derece düşüktür. Tokluk hissi verir ve kan şekerini yükseltmez.
Kuru kayısı, taze kayısıya kıyasla uzun süreler boyunca rahatlıkla depo edilebilir.

 

İçerdiği Vitaminler ve Besin Değerleri
1 porsiyon (100 gr.) kuru kayısı için;

 

Kayısının Kısa Tarihçesi

Türkiye’de en çok Malatya bölgesinde yetişen cinsleriyle ün kazanmış kayısının, ana vatanının Türkistan-Batı Çin coğrafyası olduğu düşünülmektedir. Tarihi kaynaklara göre günümüzden yaklaşık M.Ö. 3000 yıllarında bu bölgede kayısı tarımının yapıldığına dair çeşitli bilgiler mevcuttur. Asırlar boyunca ana vatanında kalmış olan bu meyve, Büyük İskender’in seferleri sırasında keşfedilerek M.Ö. IV. yüzyılda Anadolu’ya getirilmiştir. Burada yetişebilmesi için son derece uygun iklim koşulları ve topraklarla buluşan kayısının ikinci vatanı bu topraklar olmuştur. M.Ö. 1. yüzyılda Ermeni tüccarlar tarafından Roma ve Pers savaşları esnasında önce İtalya, sonra da Yunanistan’a götürülmüştür. Götürüldüğü Kıta Avrupası coğrafyasında diğer ülkelere geçici uzun yıllar almış, 13. yüzyılda İspanya ve İngiltere, 17. yüzyılda Fransa’ya ve ardından Amerika kıtasına götürülmüştür.

Dünyadaki yaş kayısı üretiminin liderliği Türkiye’dedir ve ülke içerisinde 6 farklı üretim bölgesi bulunmaktadır.  Bu bölgeler; Malatya, Elazığ, Erzincan bölgesi, Kars, Iğdır bölgesi, Akdeniz (Mersin, Mut, Antakya) bölgesidir. Bu bölgelerden Malatya, Elazığ, Erzincan dışındaki diğer bölgelerin üretimleri sofralık tüketimine yöneliktir. Kurutulan bu bölgelerin ürünleriyle dünya kuru kayısı üretiminin yaklaşık % 85-90’ını karşılamaktadır.

Benzer Ürünler

Ürünler yükleniyor